Videozáznamy z bezpečnostných kamier by mali byť za všetkých okolností zreteľné a jasné. Výnimkou nesmie byť ani situácia, kedy kamera vyhotovuje záznam aj v noci alebo v inak nepriaznivých svetelných podmienkach. Navyše určite nie je žiadnym prekvapením, že sa páchanie trestnej činnosti odohráva práve pod rúškom tmy. Aby sme takémuto konaniu dokázali čo najlepšie predchádzať, je nutné mať k dispozícii bezpečnostné kamery, ktoré dokážu zaistiť kvalitné zábery v rôznych svetelných podmienkach, a predovšetkým v noci. Inovácie, ktoré sa v priebehu posledných rokov týkajú objektívov, obrazových snímačov alebo obrazových funkcií, dokázali posunúť kvalitu obrazu takmer k dokonalosti. Pokiaľ požadujeme kvalitný videozáznam aj v nepriaznivých svetelných podmienkach, je nevyhnutné zvoliť správny typ kamery.
Kamera s externým LED osvetlením
Aj základné modely kamier sú schopné počas jasného dňa vytvárať kvalitný videozáznam. S prichádzajúcim večerom však dochádza k rapídnemu zhoršeniu kvality vyhotoveného záznamu a nám sa naskytne otázka, ako je možné daný problém vyriešiť. Ponúka sa hneď niekoľko riešení. Jedným z nich je výmena kamery za iný typ – o tom, aké sú možnosti sa dozviete na nasledujúcich riadkoch. Inou možnosťou je inštalácia dostatočne silného LED reflektora s viditeľným alebo infračerveným svetlom. Reflektory je možné rôzne prispôsobovať danému prostrediu, obvykle je možné nastaviť aj ich spúšťanie časovačom, pohybom alebo v závislosti na intenzite osvetlenia snímanej scény.
Pri použití časovača môžeme reflektor spúšťať vo zvolenom intervale, tj. v časoch, kedy je v danej lokalite tma. Tu je potrebné mať na pamäti to, že sa v priebehu roka menia časy východu a západu Slnka a je vhodné priebežne upravovať aj nastavenie časovača.
Ak sa chcete týmto starostiam vyhnúť, môžete použiť spúšťanie reflektora na základe intenzity okolitého svetla. Osvetlenie sa tak bude spúšťať aj vypínať úplne automaticky.
Posledným variantom je spúšťanie reflektora pri detekcii pohybu kamerou.
Použitie reflektora je riešenie, ktoré príliš nezaťaží rozpočet, ale vo výsledku nebude kvalita dosiahnutého videozáznamu taká dobrá, ako v prípade nasledujúcich riešení.
Kamera s infračerveným (IR) prísvitom
Pokiaľ intenzita osvetlenia klesne pod určitú hranicu, použije tento typ kamery oku neviditeľné (infračervené) prisvietenie. Môžeme povedať, že kamery s IR prísvitom sú v súčasnosti považované za určitý štandard v oblasti zabezpečenia objektov. IR prísvit umožňuje kamerám bezproblémový videozáznam aj za úplnej tmy. Na trhu sa môžeme stretnúť s dvoma hlavnými spôsobmi použitia IR prisvietenia. Väčšina všetkých kamier je vybavená IR prísvitom v podobe LED integrovaných priamo v tele kamery. Ak nemá kamera dostatočne silné IR prisvietenie alebo mu úplne chýba, je možné ju doplniť samostatným IR reflektorom. Vďaka IR prísvitu môžu kamery vytvárať čistý a jasný obraz aj v absolútnej tme. Niekomu však nemusí vyhovovať to, že je takto získaný obraz čiernobiely. Tiež si treba uvedomiť, že rôzne typy kamier majú rôzny dosvit IR prísvitu. Tento údaj je uvedený v metroch a spravidla ho možno dohľadať v technickom liste kamery. Je potrebné brať ho do istej miery s rezervou, pretože sa jedná o maximálny dosvit. Pokiaľ teda výrobca udáva hodnotu 30 m, neznamená to, že vo vzdialenosti 30 m bude prísvit rovnomerný v celom snímanom prostredí. Objekt nachádzajúci sa vo vzdialenosti 5 m bude samozrejme lepšie viditeľný, než vo vzdialenosti 30 m. Ak teda chcete mať zaistené ideálne IR osvetlenie snímanej scény, je potrebné hodnotu uvádzanú výrobcom znížiť na polovicu. Problém však môže byť opačnej povahy, tj. pokiaľ sa objekt nachádza v tesnej blízkosti kamery s IR prísvitom. V takom prípade bude snímaná osoba príliš jasná, inak nazvané "prepálená" - a nebude možné ju identifikovať.
KAMERY TYPU STARLIGHT / FULL-COLOR
Starlight
Benefitom kamier s technológiou Starlight je schopnosť poskytovať kvalitnejší obraz aj v zhoršených svetelných podmienkach, a to aj v takých, pri ktorých už ľudské oko nevidí nič. Len pre zaujímavosť, ľudské oko nedokáže identifikovať objekty, pokiaľ intenzita osvetlenia klesne pod hodnotu 20 lx (lx – lux, jednotka intenzity svetla). Starlight kamery umožňujú vytvárať kvalitné videozáznamy aj pri hodnote 0 lx.
Starlight kamery využívajú modernejšie typy obrazových senzorov, ktoré sú väčšie ako pri klasických bezpečnostných kamerách. Majú tiež širšiu clonu a zníženú hmotnosť uzávierky. To všetko umožňuje dostať na senzor viac svetla.
Navyše sú Starlight kamery schopné v zlých svetelných podmienkach vytvárať okrem čiernobieleho aj farebný obraz. Kamera sa automaticky prepína do čiernobieleho režimu záznamu až v okamihu, keď nastáva príliš veľká tma. Prepínanie je možné samozrejme nastaviť aj manuálne. Čiernobiely obraz Starlight kamery je jasnejší a kvalitnejší, než od kamier s IR prísvitom.
Full-color
Dalo by sa povedať, že kamery s Full-color technológiou sú priamym nástupcom Starlight kamier. Podobný je princíp fungovania aj použité komponenty, avšak je tu jeden zásadný rozdiel. Full-color kamera je vybavená citlivejším obrazovým senzorom, vďaka ktorému dokáže vytvárať farebný videozáznam aj v absolútnej tme. Kvalitatívne môže nočný obraz konkurovať záznamom vytvoreným počas dňa. Súčasťou niektorých Full-color kamier je integrovaný stroboskop, ktorý je samozrejme možné rôzne nastaviť.
Full-Color kamera vs. IR kamera
Termokamera
Termokamery, podobne ako kamery s IR prísvitom, používajú pri spracovaní obrazu infračervené žiarenie. Hlavný rozdiel však spočíva v tom, ako sa s týmto typom žiarenia pracuje a ako je zobrazený výsledný obraz. Použitie tejto technológie spočíva v tom, že všetci ľudia, zvieratá a predmety vyžarujú infračervené žiarenie bez ohľadu na to, či je slnečný deň alebo je úplná tma. Termokamery, rovnako ako mnohé ďalšie technológie, boli najprv vyvinuté na armádne účely, a až postupom času boli uvoľnené aj na použitie v civilnom sektore.
Termokamery snímajú, resp. merajú infračervené žiarenie – teplo – ktorého zdrojom sú práve osoby a predmety, nachádzajúce sa v ich zornom poli. Výsledný videozáznam má podobu tzv. "dúhového" zobrazenia, ktoré využíva farebnú škálu na zobrazenie miest s rôznou teplotou. Studené odtiene (napr. modrá, zelená) označujú miesta s nižšou teplotou, zatiaľ čo teplejšími odtieňmi (napr. oranžová, červená) sú zobrazené miesta s vyššou teplotou.
Hoci termokamery pracujú takmer nezávisle na dennej dobe, môžeme konštatovať, že prednosti termokamier sa viac prejavia v noci, kedy je chladnejšie a siluety osôb tak vyniknú viac, než za slnečného dňa.