Vo svete kamerových systémov sa používa mnoho technických pojmov, ktoré môžu byť pre mnoho bežných používateľov veľkou neznámou. A presne z tohto dôvodu sme pripravili prehľad základných pojmov, ktorý by mal pomôcť s ich pochopením pri poznávaní sveta bezpečnostných technológií.
Citlivosť kamery
Citlivosť kamery vyjadruje schopnosť snímať obraz v zlých svetelných podmienkach. Každá kamera má v technickej špecifikácii uvedené hraničné citlivosti pre farebný a čiernobiely režim. Citlivosť sa udáva v jednotkách intenzity osvetlenia tj. v luxoch (lx).
Day/Night
Funkcia Day/Night sa týka farebných kamier, ktoré sa pri zníženom osvetlení prepínajú do čiernobieleho módu, tzv. nočného módu. Všeobecne platí, že je lepšie vidieť čiernobiele aspoň niečo, než farebne nič, a práve preto sa využíva fakt, kedy má čiernobiela kamera lepšiu citlivosť, než farebná. U kamier vyšších tried je možné túto hraničnú citlivosť, kedy sa kamera prepína medzi čiernobielym a farebným režimom, nastaviť. V prípade kamier nižšej triedy je táto hodnota nastavená pevne výrobcom a nie je možné ju zmeniť.
Defog
Nástroj pre digitálne potlačenie nepriaznivých vplyvov počasia, ako je napríklad hmla, dážď alebo sneženie, na kvalitu obrazu a množstvo zreteľných detailov.
Fisheye objektív alebo rybie oko
Ide o špeciálny širokouhlý objektív so zorným uhlom až 180 °.
IR – infračervené svetlo/žiarenie
Časť elektromagnetického spektra s vlnovou dĺžkou väčšou, než má viditeľné svetlo. Infračervené svetlo sa používa na prisvietenie nočných záberov. Pre ľudské oko je prakticky neviditeľné.
IP kamera
Na rozdiel od analógových kamier používajú výhodnú obojsmernú komunikáciu prostredníctvom protokolu TCP/IP. Vďaka tomu je možné na prenos obrazu využívať existujúcu štruktúrovanú dátovú kabeláž. IP kamery môžu byť navyše vybavené rôznymi inteligentnými alebo analytickými funkciami, ktoré umožňujú čítať registračné značky vozidiel, rozpoznávať tváre, vyhodnocovať pohyb atď.
Stupne krytia IP
Skratka IP (Ingress Protection) udáva odolnosť elektrických zariadení pred vniknutím cudzieho telesa a kvapalín. Úroveň krytia je vyjadrená IP kódom, ktorý sa skladá z písmen "IP", nasledovaných dvoma číslami, za ktorými môžu byť uvedené až dve doplnkové písmená.
Čím je číslo vyššie, tým je vyššia aj ochrana. Maximálny stupeň ochrany má teda zariadenie so stupňom krytia IP 69.
STUPEŇ OCHRANY PRED VNIKNUTÍM CUDZÍCH TELIES / NEBEZPEČNÝM DOTYKOM
IP 0X - bez ochrany / bez ochrany
IP 1X – ochrana pred vniknutím pevných telies do priemeru nad 50 mm / pred dotykom chrbta ruky
IP 2X - ochrana pred vniknutím pevných telies do priemeru nad 12,5 mm / pred dotykom prsta
IP 3X – ochrana pred vniknutím pevných telies do priemeru nad 2,5 mm / pred dotykom nástrojom
IP 4X - ochrana pred vniknutím pevných telies do priemeru nad 1 mm / pred dotykom drôtom
IP 5X – ochrana proti vniknutiu prachu so zrnitosťou nižšou ako 25 µm v množstve, ktorým by bola ohrozená funkcia a bezpečnosť zariadenia / pred dotykom drôtom
IP 6X – ochrana proti vniknutiu prachu so zrnitosťou nižšou ako 25 µm v nulovom množstve tzn. prachotesnosť / pred dotykom drôtom
STUPEŇ OCHRANY PRED VNIKNUTÍM VODY
IP X0 – bez ochrany proti vniknutiu vody
IP X1 – ochrana pred kvapkajúcou vodou dopadajúcou zvisle na kryt
IP X2 – ochrana pred kvapkajúcou vodou dopadajúcou na kryt pod uhlom 15°
IP X3 – ochrana pred dažďom pod uhlom 60° od zvislice
IP X4 – ochrana pred striekajúcou vodou dopadajúcou na kryt v ľubovoľnom smere
IP X5 – ochrana pred tryskajúcou vodou dopadajúcou na kryt v ľubovoľnom smere
IP X6 – ochrana pred intenzívne tryskajúcou vodou dopadajúcou zo všetkých smerov
IP X7 – zariadenie má ochranu pred dočasným ponorením do vody
IP X8 – zariadenie odolá trvalému ponoreniu do vody (pod tlakom) za podmienok určených výrobcom
IP X9 – zariadenie odolá pôsobeniu vysokotlakovej striekajúcej vody s vysokou teplotou
Kompresia dát
Ide o jednu z veľmi dôležitých funkcií, pretože bez vhodnej kompresie videozáznamu by veľmi rýchlo došlo k zaplneniu kapacity dátového úložiska, a v prípade IP kamier s vyšším rozlíšením by bolo prakticky nemožné záznam uložiť.
PoE napájanie kamier (Power over Ethernet)
Power over Ethernet – napájanie prostredníctvom ethernetového kábla. V prípade IP kamier sa často využíva napájanie prostredníctvom dátového kábla, kedy jedným káblom súčasne "tečú" TCP/IP dáta a prebieha napájanie zariadenia. Aby bolo možné túto funkciu využívať, je nevyhnutné, aby kamera, switch alebo záznamové zariadenie, túto funkciu podporovali. Zariadenie nepodporujúce PoE napájanie je možné pripojiť k PoE portu s tým, že nedôjde k spusteniu PoE napájania.
PTZ kamera
Hlavnou výhodou PTZ kamier oproti „klasickým“ kamerám je možnosť ovládať objektív v horizontálnom aj vertikálnom smere a zároveň meniť hodnotu zoomu. Objektív môže byť ovládaný manuálne obsluhou kamerového systému alebo je možné využiť rôzne funkcie. Takými funkciami sú napríklad Auto Tracking – tj. sledovanie pohybujúcich sa objektov, Pattern – objektív sa pohybuje po preddefinovanej trase, Scan (Swing) – prechod medzi dvoma bodmi, Preset – objektív má preddefinované pozície a ďalšie funkcie vrátane možnosti ich vzájomných kombinácií.
Rozlíšenie
Celkový počet pixelov (bodov), ktoré tvoria výsledný obraz, označujeme ako rozlíšenie. Napríklad obraz kamery s rozlíšením 2 Mpx tvorí 1920 x 1080 obrazových bodov. Vynásobením získame hodnotu 2 073 600 pixelov, ktoré tvoria obraz. Najčastejšie sa na trhu môžeme stretnúť s bezpečnostnými kamerami s rozlíšením 2, 4, 5 a 8 Mpx.
ONVIF
Organizácia bola založená výrobcami Sony, Bosch a Axis s cieľom zjednotiť používané video štandardy a prekonať tak vzájomnú nekompatibilitu IP kamier. Existuje niekoľko verzií štandardu Onvif a samozrejme záleží iba na výrobcovi, ktorú verziu zvolia. V rámci implementácie je tiež dôležité mať na zreteli to, ktoré funkcie sú zaintegrované v rámci Onvifu, a ktoré je možné využívať len v rámci originálneho protokolu výrobcu.
Starlight a Full-color Starlight
Kamery vybavené funkciou Starlight dosahujú farebnú citlivosť v radoch stotín až tisícin luxu. Vďaka tomu dokážu veľmi spoľahlivo rozpoznať farby aj v podmienkach, pri ktorých bežné kamery prechádzajú do nočného – monochromatického – režimu. V porovnaní s kamerami vybavenými štandardným čipom, je tak zachovaná oveľa širšia obrazová informácia. Aktuálne rozlišujeme Starlight (hraničná intenzita osvetlenia 0,01 lx pre objektív F1.4) a pokročilejší Full-color Starlight (hraničná intenzita osvetlenia 0,001 lx pre veľmi svetelný objektív F1.0).
V prípade Full-color Starlight má užívateľ k dispozícii FAREBNÝ OBRAZ NEPRETRŽITE.
Varifokálny objektív
Varifokálny objektív umožňuje nastaviť ohniskovú vzdialenosť presne podľa požiadaviek používateľa.
Videoanalytické funkcie
Moderné typy kamier a záznamových zariadení v dnešnej dobe ponúkajú širokú škálu detekčných a štatistických funkcií. Tieto funkcie napríklad umožňujú strážiť stanovené hranice/línie, detegovať pohyb, detegovať vozidlá, rozpoznať tvár, čítať RZ vozidiel a mnoho ďalšieho. Niektoré typy kamier sú vybavené aj samoučiacimi sa algoritmami.
Zoom
Priblíženie môže byť buď optické alebo digitálne. V prípade optického zoomu dochádza k reálnej zmene ohniskovej vzdialenosti. Ovládanie optického zoomu prebieha v prípade analógových kamier prostredníctvom rozhrania RS-485, u IP kamier je to cez komunikačný protokol daný výrobcom. Optický zoom je možné využiť len v prípade živého obrazu. Digitálny zoom je v podstate "len" digitálne spracovanie obrazu, ktoré je možno využiť ako pri živom obraze, tak pri zázname s tým, že v prípade využitia digitálneho zoomu je stále nahrávaná celá časť obrazu. Digitálny zoom je možné využiť na IP kamerách. Vo veľmi obmedzenej miere je možné použiť digitálny zoom samozrejme aj u analógových kamier, ale vzhľadom na rozlíšenie 720 x 576 môže byť výsledný obraz veľmi nekvalitný - "rozkockovaný".