Objektív je jednou z neodmysliteľných súčastí každej kamery, vďaka ktorej kamera dokáže vidieť. Nie je však objektív ako objektív. Väčšina kamier má objektív integrovaný pevne do tela kamery. Druhou skupinou sú potom kamery, pri ktorých je možné objektív meniť podľa potrieb jej užívateľa. Poďme si v krátkosti povedať niečo o parametroch, ktoré zásadne ovplyvňujú výslednú kvalitu obrazu.
Ide o jeden z najdôležitejších parametrov každej kamery. Od rozlíšenia sa odvíja kvalita zachyteného obrazu a s tým spojená schopnosť rozlišovať detaily na snímanej scéne. Veľkosť rozlíšenia vo veľkej miere závisí aj na technológii, ktorú kamera využíva. V prípade IP kamier môžete povedať, že rozlíšenie nemá limit a z roka na rok neustále rastie. Ako základné východzie rozlíšenie môžeme považovať Full HD (1920 x 1080 px), čo zodpovedá 2 Mpx. Ak je potrebné zachytiť viac detailov na väčšiu vzdialenosť, je potrebné siahnuť po kamerách s vyšším rozlíšením a kvalitným objektívom s vhodnými parametrami.
Nižšie uvedený obrázok názorne demonštruje vplyv rozlíšenia na kvalitu obrazu.
Parameter objektívu, ktorý určuje uhol záberu kamery. Čím je ohnisková vzdialenosť nižšia, tým väčší je uhol záberu. Ohnisková vzdialenosť sa spravidla udáva v milimetroch. Objektívy môžu byť s pevne daným ohniskom, varifokálne alebo motor zoom objektívy. Pevný objektív má nemennú ohniskovú vzdialenosť a tým pádom nemenný uhol záberu. Varifokálny objektív umožňuje manuálne upraviť ohniskovú vzdialenosť podľa konkrétnych požiadaviek. V prípade motor zoom objektívu je možné ohniskovú vzdialenosť upravovať na diaľku – elektronicky. S rastúcou ohniskovou vzdialenosťou sa zmenšuje uhol záberu objektívu.
Zoom môže byť optický alebo digitálny. V prvom prípade dochádza k reálnej zmene ohniskovej vzdialenosti. U analógových kamier prebieha ovládanie objektívu prostredníctvom rozhrania RS-485, v prípade IP kamier je to prostredníctvom komunikačného protokolu výrobcu. Optické priblíženie je možné využiť iba pri sledovaní živého obrazu, pričom dosiahnutá kvalita je vyššia, než pri digitálnom zoome. Digitálny zoom je v podstate výrez z pôvodného obrazu a je možné ho využiť ako pri živom monitoringu, tak neskôr pri zázname.
Snímková frekvencia udáva, koľko snímok je zaznamenaných v priebehu jednej sekundy videa a jednotkou je "fps" (frames per seconds). V prípade bezpečnostných kamier sa odporúča používať minimálnu snímkovú frekvenciu 25 fps.
Svetelnosť objektívu popisuje koľko svetla objektív prepustí k obrazovému senzoru pri maximálne otvorenej clone. S tým úzko súvisí tzv. clonové číslo. Všeobecne platí, že čím vyššia je svetelnosť objektívu (tzn. má nižšie clonové číslo), rastie aj jeho úžitková hodnota.
V neposlednom rade je potrebné mať vždy na pamäti, že výsledná kvalita obrazu závisí od vyváženej kombinácie použitých komponentov a technológií.